top of page
  • paulakoza

Styl boho: aranżacja z duszą!

Zaktualizowano: 18 paź 2023

Styl boho, nazywany również stylem wolnych dusz, jest doceniany za swój naturalny, nonszalancki charakter oraz wygodę, ale także za nieograniczoną swobodę w dobieraniu różnych wzorów, materiałów i fasonów. Estetyka wnętrz w stylu boho opiera się na zasadach niedbałego i harmonijnego eklektyzmu. W takich aranżacjach spotykamy się z połączeniem starannie wykonanych i zabytkowych mebli z nowoczesnymi i designerskimi dodatkami. Egzotycznie zdobione dekoracje są zestawiane z delikatnymi i stonowanymi materiałami, a ludowe i folklorystyczne wzory są mieszane z dziełami sztuki czy elementami popkultury. Styl boho wyróżnia się swoją wielobarwnością, mozaikowym charakterem, artystycznym podejściem i nieograniczoną swobodą. Tworząc wnętrza w stylu boho, mamy możliwość uwolnienia naszej kreatywności na pełnej skalę. Jeśli jesteś ciekawy, czym dokładnie jest styl boho i jak wyglądają wnętrza urządzone w tym stylu, zapraszam do dalszej lektury.


salon boho z roślinamiCechy charakterystyczne stylu boho w aranżacji


Mimo że styl boho jest trudny do ujęcia w sztywne zasady, można jednak wskazać kilka powtarzających się motywów, które stanowią inspirację dla osób rozważających wprowadzenie boho do swoich wnętrz. Oto kilka motywów, które można zauważyć w stylu boho we wnętrzach:


  • Dowolność w łączeniu kolorów i wzorów: Boho styl pozwala na eksperymentowanie z różnorodnymi kombinacjami kolorów i wzorów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepasujące. To swoboda w zestawianiu intensywnych i dominujących barw, a także ekstrawaganckich połączeń.

  • Bogactwo wzorów: Styl boho jest znany z obfitości wzorów i ornamentów, które podkreślają kulturowy synkretyzm. Możemy spotkać marokańskie arabeski, egzotyczne naszycia, ludowe hafty, rustykalne zdobienia oraz pstrokate tapety czy orientalne płytki.

  • Wyraziste materiały: Ważną rolę w stylu boho odgrywają materiały i surowce użyte do wykonania mebli, akcesoriów i dekoracji. Możemy zastosować szlachetne gatunki drewna, takie jak palisander, mahoń czy heban, oraz lekkie meble bambusowe czy wiklinowe.

  • Obfitość ozdób i drobiazgów: Styl boho wyróżnia się obfitością ozdób, bibelotów i drobiazgów, które podkreślają artystyczny charakter wnętrza. Możemy użyć wzorzystych pledów, poduszek, dywanów, kilimów, ręcznie zdobionych ceramicznych przedmiotów, obrazów, plakatów czy pamiątek z podróży.

  • Naturalne materiały i roślinność: Boho styl oddaje hołd naturalnym materiałom i roślinom. Możemy używać masywnych donic z dużymi roślinami, takimi jak palmy, figowce czy bonsai, aby wprowadzić do wnętrza nutę dżungli i przyrody.

Styl boho to mieszanka ekstrawagancji, kreatywności i swobody, które pozwalają stworzyć unikalne i oryginalne wnętrza.


zielono-złota łazienka w stylu boho


Oryginalność w Twoich czterech katach


Styl boho to wyjątkowe wnętrza pełne duszy, które stanowią owoc projektowania wnętrz. Jest to styl, który przyciąga artystów, intelektualistów i osoby o wyrazistej indywidualności, które chcą wyrazić swoją osobowość poprzez swoje otoczenie. Projektowanie wnętrz w stylu boho polega na tworzeniu przestrzeni, które emanują swobodą, nonkonformizmem i nonszalancją. W tym stylu można znaleźć oryginalne połączenia, które często łączą przeciwstawne elementy, tworząc unikalne kompozycje. Projektowanie wnętrz w stylu boho polega na odrzuceniu utartych schematów i konwencji, aby dać się ponieść fantazji i tworzyć niepowtarzalny klimat.


koszyczki i materiały w stylu boho

Najczęściej zadawane pytania


Oto dwa pytania dotyczące aranżacji stylu boho:


1. Jakie materiały i tekstury są charakterystyczne dla aranżacji wnętrz w stylu boho?


W aranżacji wnętrz w stylu boho często używa się naturalnych materiałów i tekstur, które dodają przytulności i ciepła. Mogą to być miękkie tkaniny, takie jak len, bawełna i welur, które tworzą luźne zasłony, poduszki i narzuty. Wykorzystuje się również materiały takie jak drewno o ciepłym odcieniu, wiklina, rattan czy trawa morska, które dodają naturalnego charakteru i tekstury. Dywany, makramy i plecione kosze to kolejne elementy, które wprowadzają teksturę i wzory do aranżacji boho.


2. Jakie kolory są popularne w aranżacji wnętrz w stylu boho?


W aranżacji wnętrz w stylu boho często występują odważne, intensywne kolory, które tworzą wizualne bogactwo. Należą do nich głębokie odcienie czerwieni, pomarańczy, fioletu, niebieskiego oraz zieleni. Oprócz tych mocnych barw, często stosuje się również stonowane pastele, takie jak mięta, beż, delikatna żółć czy róż. Ważne jest, aby kolory harmonizowały ze sobą, tworząc kontrasty i interesujące kombinacje. Kolorowe akcenty mogą być dodawane poprzez tekstylia, dekoracje i elementy artystyczne, aby wnętrze ożyło i zyskało unikalny charakter boho.


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page